top of page
  • Obrázek autoraPetra Pavienská

Noha nohu mine

Aktualizováno: 4. 1. 2021

Obouvám si trekové boty, nasazuji kulicha a do kapsy strkám pro jistotu čelovku. Dny jsou ještě krátké a tma na sebe nenechává dlouho čekat. Zatím jsem venku neudělala ani krok a už cítím velkou vlnu euforie a nadšení, jak zaplavuje mé tělo. Sluneční paprsky neodbytně doráží na okenní tabulky a nenechávají moji duši v klidu. Těžko by dnes někdo odolával.


Opět vyrážím na další cestu. Já, chůze a příroda.


V životě nevyhledávám hlavní a raději volím ty vedlejší. CESTY plné dobrodružství a poznání. A tak po chvilce opouštím hlavní cestu a mizím v lese. Opět, zas a znovu vnímám magicky účinné nástroje ke štěstí, které leží přímo přede mnou. Možná bohužel, možná díky za to, jsou tak jednoduché, až trapně primitivní, že je nám snad studno je dělat a využívat. Máme je ve svých nohách. Na cestě. V CHŮZI.


Nasazuji příjemné tempo. Zhluboka dýchám lednový vzduch ostrý jako břitva. Tělo se zahřívá. Doslova cítím, jak se mnou rozlévá nová okysličená krev a probouzí zemdlelé buňky k radostnému životu. Hlavou mi proudí myšlenky minulé i budoucí, radostné i smutné. Po chvíli však nicotné. Jenom tak jsou. Přicházejí a odcházejí. Hlava se čistí. Přidávám do kroku.


Pocitů marnosti, zbytečnosti a úzkosti jsem zažívala nespočetně. Zacyklení ve vlastních problémech. Neschopnost se rozhlédnout a vidět. Absence odstupu i nadhledu. Zahlcená mysl. K tomu málo energie a častá únava.

Co bylo tím, co mě vyvádělo z oněch údolí?


Podělím se s vámi o to, co pomáhá ke štěstí, dobrému pocitu a svobodné hlavě. Nejen mně.

CHŮZE

„…tak obyčejná činnost…

a přesto, tak radostná cesta REGENERACE těla, mysli i ducha“

Co chůze v přírodě UMÍ a co DÁVÁ:

1. Pevné a štíhlé tělo

Přiznejme si, že se ve svém těle cítíme lépe, když je pevné a štíhlé. A ejhle, lepší pocit ze sebe je na světě. A ejhle, větší sebehodnota a sebeúcta jde v jeho šlépějích. Je pravdou, že pevné tělo napomáhá našemu pevném postoji. Pružné tělo zase pružné mysli. Chceš pevné postoje? Zpevni se!

2. Čistou mysl

Je to skvělé a je to tak. Svižná chůze a fyzická aktivita nás zaplavuje hormony štěstí. Dokonce má i účinky „MENTÁLNÍ OČISTY“. Takový laskavý detox naší mysli. Velké starosti se stanou menšími. Malé se promění v nicotné. Obavy odcházejí s každým dalším krokem. V bdělém stavu si pročistíš hlavu natolik, že může přijít nový nápad, inspirace, vnuknutí. Nebo nepřijde nic a hodně odejde. Skvělé, že?

3. Zdraví a energii

Chůze je pro tělo blahodárná. Ne nadarmo se o ní říká, že je tou nejlepší formou pohybu. Přirozená. Nenáročná. Chůze nám je dána od počátku věků. Pravidelné dávkování několika kilometrů ve svižném tempu je živou vodou pro naše buňky. Cévy pracují, kosti se vyživují. Srdce maká.

4. Je zadarmo

Co dodat? Nic k ní nepotřebuješ. Nic tě nestojí. Žádné speciální vybavení. Žádné nástroje. Dokonce po tobě nechce ani žádné vstupné. Nemá otvírací dobu a dostupná je stále. Stačí zabouchnout dveře a vyrazit!

5. Radost

Sečteno a podtrženo jedno s druhým vytvoří dokonalý koktejl s názvem „happy and free“.

No posuď sám/sama. Čistá hlava bez jediné návykové látky, proudy kyslíku a pevné tělo zaručeným výsledkem.

Co vám ještě chybí k tomu, abyste nejlépe hned teď ochutnali nápoj života?

Komu ještě chybí něco extra, doporučuji:


Vědomá chůze

Jsi už takříkajíc chodec a chceš se posunout? Chceš pro sebe získat víc?

Chůze se může stát živoucí meditací a vědomým rozvojem zároveň.

  • začni chodit sám nebo vyzkoušej chůzi „v tichu“

  • vracej svoji pozornost k hlubokému dechu

  • vnímej zem pod sebou a napojení na ni

  • vytvoř si záměr své cesty

  • buď během chůze s osobní afirmací

Osobní rozvoj zní jako sakra práce a úsilí. A co chůze? Chůze krajinou?

Instantní návod na štěstí ani kouzelnou pilulku na úspěch ti ale nedám.

Možná jsem vymalovala pokoj na růžovo a teď tam tak trochu hodím černou kaňku, ale což.


Chůze nebude nástrojem na štěstí. Chůze v přírodě ti nepřinese trvalou změnu. Chůze ti nenarovná vztahy. Nezlepší práci. Nezvedne sebevědomí. Neudělá tě krásným. Nepřinese lásku. Ani hojnost.


Pokud…


…ji nebudeš DĚLAT!!!

OPAKOVANĚ, VYTRVALE, ZNOVU a ZNOVU

A potom KONAT. Dělat kroky v přírodě a pak v životě.


Máš CHUŤ VYKROČIT?

Comments


bottom of page